3ee57277-faf2-41ac-90a8-8a3a0d567305

 

Saçın Önemi

Saçlar kadınların ve erkeklerin fiziksel görünümlerinde önemli rol oynar ve saç bakımı insan ilişkilerinde kişilerin birbirlerini etkilemelerinde önem taşır. Saçlarımız sıklıkla kendimizi iyi hissetmemizi sağlar ve sağlığımızın bir göstergesidir. Saç sağlığının olumsuz etkilenmesi psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir. Saçların kapalı kalması 5 önemli saç sorununa neden olur.

– Saç dökülmesi,
– Kepek,
– Kuruluk,
– Kaşıntı
– Saç kırılması

 

Saç Nedir?

Saç, kafa derisi ya da saç derisi denen kısımda bulunan kıl kümesine verilen isimdir. Saç vücudumuzdaki diğer kıl kümelerine göre daha hızlı uzar. Saçın, büyüme hızı ortalama ayda 1 cm’dir. Irka, cinsiyete, yaşa ve hormonların yapısına göre değişik saç tipleri oluşur.
Saçın, % 65-95’ini proteinler, %3’ünü su ve geri kalan bölümünü serbest amino asitler, pigment, lipit, fenoller, üre, ürik asit, eser elementlerden oluşmaktadır.
Saç, derinin en dış tabakası olan epidermisin içerisine uzanarak oluşturduğu bir kılıf (folikül) içinden çıkar. Folikül, saçın içinde büyüdüğü yapıdır.

 

Saçın Yaşam Döngüsü

Ortalama 100.000 adet saçımız bulunur. Bir saçın ortalama yaşamı 2-8 yıl arasında değişir. Bu süre sonunda saç kökünden yeni saç çıkmaya başlamasıyla eski saçlar dökülür. İnsan saçı, ömrünü 3 fazda tamamlar:

1 Büyüme Fazı (Anagen): Sağlıklı bir saç teli ayda yaklaşık 1 cm uzar, genel ömrü 2-8 yıl arasında değişebilir.
2 Degredasyon Fazı (Katagen): Bu dönem, saç kökünün dinlenme süresidir ve yaklaşık 20 gün sürer.
3 Dinlenme Fazı (Telogen): Saç kökü 3-4 ay dinlenir, saç teli kökünden ayrılarak kopar, yerine yeni bir saç gelerek döngü tamamlanır.

 

Saç Tiplerinin Özellikleri:

Kuru Saçlar
Saç ve saç derisindeki kuruluk ilk olarak genetik faktörlere, yağ bezlerinin yeterli yağ üretmemesinden kaynaklanır. Güneşte çok kalmak, sıcak ve kuru bir iklimde yaşamak, yazın havuzda çok kalmak (Klor, saçları kurutur), saçları sık yıkamak, kırıkları aldırmamak, çok fazla saç şekillendirici kullanmak saçların kurumasına neden olan dış faktörlerdir.
Kuru saçlar, cansız ve mat görünürler. Saç tellerinin yüzeyi pürüzlü olur, çatallanmalar meydana gelir. Kuru saçlara özel saç tipine uygun şampuan kullanmak ve düzenli bakım yapmak gerekir.

Normal Saçlar
Saçın yapısını oluşturan sebum üretiminin normal seviyede, saç ve saç derisindeki nemin dengede olduğu saç tipidir. Normal saçlar canlı ve parlaktır.
Normal saç tipine uygun şampuan kullanımı ve düzenli bakımla sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Yağlı Saçlar
Saç yağlanması, saç altındaki derinin fazla miktarda sebum (yağ bezlerinin meydana getirdiği salgı) üretmesinden kaynaklanır. Genetik faktörler, hormonal nedenler, yetersiz temizlik ve bakım, yanlış ürün kullanımı, saçları sıcak su ile yıkamak, çok sık saçları taramak yağ bezlerinin daha fazla çalışmasına neden olur ve saçlar daha hızlı yağlanır.
Yağlı saçlar, cansız görünür. Yağlı saçların saç derisinin salgıladığı yağ salgısını dengede tutmak için saç tipine uygun şampuan kullanılması önerilir.

Kepekli Saçlar
İnsan derisi sürekli olarak kendini yeniler ve deri yüzeyinin altında oluşan yeni hücreler, deri yüzeyindeki ölü hücrelerin yerine gelerek onların atılmasını sağlar. Kepek probleminde ise bu süreç hızlanmıştır. Minik beyaz taneler, çok sayıda hücrenin -ki dökülme hızlı olduğundan bu hücrelerin hepsi ölü hücre değildir- gözle görülür halidir. Özetle kepeklenme, deri döngüsünün artması nedeniyle meydana gelir. Kepek sorunu yaz aylarında azalırken, kış aylarında saç derisinin hava koşullarına bağlı daha fazla kurumasından dolayı artar.
Saç tipinize uygun LeSoleil şampuanları ile kepek ve kaşıntı problemlerinizi en doğal şekilde ortadan kaldırabilir, saçlarınız için gerekli komple bakımı kusursuz bir şekilde yapabilirsiniz.