Meslekleri veya inançları gereği saçlarını uzun süre kapalı tutan kişiler saç bakımında bazı sorunlar yaşayabilir. Uzun süre kapalı kalan saç dipleri yeterince hava alamamaktadır. Hava almayan saç dipleri ve saç derisi bazı sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmaktadır.

Başörtüsü, şapka, bone vb. ile uzun süre havasız kalan saç telleri için saç bakım önemlidir. Saç dipleri havasız kaldığında saç derisinde saç tipine bağlı olarak beş sorun görülmektedir:

 • Saç dökülmesi
 • Kepek
 • Kaşıntı
 • Kuruluk
 • Kırılma

Saçlar da beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Saçlar kökten beslenir. Hava almayan saç kökleri zayıflar ve saçların dökülmesine, saç tellerinin zayıflayarak yıpranmasına neden olur. Kapalı kalan saçlar için en temel saç bakımı, düzenli ve doğru ürün kullanımıyla temizlik ve havalandırmayla sağlanır.

LeSoleil, yetişkinler için üretilmiş bebek şampuanı kadar saf formüle sahiptir. Paraben, parafin, içermez. Meslekleri ve inançları gereği saçları uzun süre kapalı kalan saçlara can verir.

LeSoleil, saç bakımında daha önce karşılanmamış bir ihtiyaca cevap vermektedir. Kapalı saçların 5 sorunu olan saç dökülmesi, kepek, kaşıntı, kuruluk ve kırılmalara karşı 5 bitki, 5 mineral içeren 10 etkili formülüyle çözüm sunmaktadır.

Isırgan otu, taşıdığı bileşenler sayesinde yağ dengesini sağlayarak saçların sağlığına kavuşmasına yardımcı olur. Yağ dengesi sağlanan saçlar kepeklenmeye karşı daha dirençli hale gelir. Isırgan, saçların güçlenmesine de destek olur.

LeSoleil daha önce karşılanmamış bir ihtiyaca cevap vermektedir. Kapalı saçların 5 sorunu olan saç dökülmesi, kepek, kaşıntı, kuruluk ve kırılmalara karşı 5 bitki, 5 mineral içeren 10 etkili formülüyle etkilidir.

Çinko, saçların nem dengesini sağlar. Saç derisinin sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Biberiye, saç derisinde etkili bir temizlik sağlar. Saç köklerinin ve saç tellerinin güçlenmesine yardımcı olur.

Çörek otu, esansiyel yağ asitleri bakımından zengin bir bitkidir. Saç telini kuvvetlendirir.

Magnezyum, saç köklerini güçlendirir. Saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Silis, saç kaybını önlemeye yardımcı olur. Saç köklerini ve tellerini güçlendiren silis, bu özelliğiyle saç kaybını minumumda tutmayı destekler.

Demir, kan dolaşımını destekler. Bu özelliğiyle saç köklerini güçlendirir ve saç dökülmesini engellemeye yardımcı olur.

Aloe Vera, saç köklerini besler. Saçların besin kaynaklarından biri de aminoasitlerdir. Aloe Vera bitkisi ise aminoasitler açısından zengin bir kaynaktır. Bu zengin aminoasit kaynağı, saçları besler.

Bezelye, saç tellerini kalınlaştırır ve hacim kazandırır. Bezelye, antioksidan bakımından zengin bir bitkidir.

Bakır, saç rengini korumaya destek verir.

Saçın Yaşam Döngüsü üç evreden oluşur:

Büyüme dönemi, saçın yaşam döngüsünün % 90’ını oluşturur. Gerileme dönemi ve dinlenme dönemi ise geri kalan % 10’luk bölümüdür. Gerileme ve dinlenme dönemlerinde saçların uzaması durur.

Yaşam döngüsünü tamamlayan saçlar dökülür ve yerlerine sağlıklı saçlar gelir. Saçın yaşam döngüsü içerisinde en fazla 100 adet saç kaybı normaldir.

Dökülen saç teli sayısı 100’den fazla ise dikkat edilmelidir.

Mevsim değişiklikleri gibi doğal etkenlerin yanı sıra genetik yatkınlık, yetersiz beslenme, bilinçsiz diyet yapmak, saç boyası, röfle gibi kimyasal işlemler, stres, hormonal değişimler, kullanılan bazı ilaçlar, saç dökülmesine neden olabilir.

Erkeklerde yaş ilerledikçe saç dökülmesinin görülme sıklığı artar. Saçların alın ve tepe tarafında dökülmeler başlar. Genellikle ense ve kulak üstlerindeki saçlar korunur, alın ve tepe bölgeleri iyice açılır.

Kadınlarda saç dökülmesi erkeklere göre daha geç yaşlarda başlar. Kadınlarda çoğunlukla ön saç çizgisi korunur ve genellikle tepe bölgede ve şakaklarda saçlarda seyrelme başlar. Kadınlarda saç dökülmesi, ağırlıklı menopoz döneminden itibaren görülür. Bu problem saç dökülmesine yatkın olan kadınların yaklaşık üçte birini etkiler.

Saç dökülmesi genellikle erkeklere özel olarak kabul edilir ve kadınlardaki saç dökülmesi fazla önemsenmeyerek ihmal edilir. Ergenlik çağından sonra birçok kadında şakaklardaki saçlarda az da olsa dökülmeler görülür. Kadınlarda saçların seyrelmesi yaşlılıkla gelişen bir durumdur ve menopozdan sonra iyice artar.

Olumsuz etkenlerin sona ermesiyle birlikte kadınların büyük kısmında saçların eskisi gibi gür çıkmaya başladığı görülmektedir.

Saç dökülmesine neden olan faktörler:

 • Stres
 • Aşırı yorgunluk
 • Hormonal dengesizlikler, değişimler
 • Dengesiz beslenme
 • Genetik faktörler
 • Çeşitli hastalıklar