lesoleil_banner_1200x360_basliklar1

 

Nasıl ki cildimiz havayla ve güneşle temas etmeye ihtiyaç duyuyorsa, aynı şey saçlarımız için de geçerli. Fakat bazı meslekler ve yaşam tarzları sebebiyle saçların gün boyu kapalı kalması gerekebiliyor. Kapalı saçlar da yeterince güneş ışığı alamadığı ve havasız kaldığı için cansızlaşıyor, yıpranıyor, kırılıyor, rutubetlenen saç derisi nedeniyle kaşıntı, kepek ve saç dökülmesi problemleri yaşanabiliyor. Bu yüzden de kapalı saç bakımının, diğer saçlara göre daha özenli yapılması gerekiyor.

İşte kapalı saçlar için bakım önerileri:

Beslenmeye Dikkat

Beslenme, saç sağlığımız üzerinde de çok etkili. Mineral ağırlıklı ve bitkisel gıdalarla beslenirsek saçlarımız daha güçlü ve sağlıklı olur. Çinko, magnezyum, bakır, silis ve demir saç sağlığımız için gerekli minerallerken, biberiye, aloe vera, bezelye, ısırgan otu ve çörek otu saçlarımıza doğal bakımı kusursuz şekilde yapan bitkilerdir.

Doğru Şampuan Kullanın

Saçlarımızın ihtiyaç duyduğu minerallerin ve bitkilerin beslenme dışında doğrudan saçımıza nüfuz etmesi ise bu beşer mineralden ve bitkiden hazırlanmış özel formüle sahip LeSoleil şampuanları ile mümkün. LeSoleil’in parapen ve parafin içermeyen şampuanları, “5 Bitki 5 Mineral” formülü ile güneş görmeyen ve havasız kalan saçlar için özel olarak üretildiğinden, kapalı saçların ihtiyacı olan komple bakımı kusursuz bir şekilde sağlar. LeSoleil şampuanınızı kuru, yağlı, normal veya boyalı saçlar olmak üzere saçınızın yapısına göre seçebilirsiniz.

Saçlarınızı Taramayı İhmal Etmeyin

Saç köklerinin nefes almaya ihtiyacı vardır. Gün boyu kapalı ve toplu şekilde duran saçlarda ise bu pek mümkün değildir. Bunu mümkün hale getirmek için evde ya da saçlarınızı açmak için müsait olduğunuz yerlerde saçlarınızı olabildiğince salık bir şekilde bırakın. Bu, sadece şapkayı, bereyi ya da örtüyü çıkarın anlamına gelmiyor. Saçınızı toplamayın, tamamen salın ve tarayın. Saç taramak, bir anlamda saç köklerine masaj yapmaktır ve saçları havalandır.

Saç Kurutmayı Önemseyin

Özellikle zamanın kısıtlı olduğu durumlarda, nasıl olsa saçlar kapalı olacak diye banyodan sonraki saç kurutma işlevi es geçilebiliyor. Zamanınız varsa saçlarınızı salın, tarayın ve kendi kendilerine kurumasını bekleyin. Zamanınız yoksa saç kurutma makinesi ile saçlarınızı kurutun. Çünkü ıslak ya da nemli saçlar, şapka, bere ya da örtü içinde kapalı kaldığında saç derisindeki fazla rutubet kepeklenmeye ve saç dökülmesine neden olur.